زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

بررسی و چشم انداز هفتگی انرژی و فلزات گرانبها

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/09/14
بررسی و چشم انداز هفتگی انرژی و فلزات گرانبها

هر به روز رسانی سیاست تولید اوپک پلاس امروز توسط عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام شود، روایت پایان سال نفت ممکن است توسط مردی تعیین شود که کشورش بیشتر کالا را مصرف می کند: شی جین پینگ چین. رئیس‌جمهور چین از ماه اکتبر که یکی پس از دیگری سیاست‌های خود برای مقابله با کووید صفر را تشدید می‌کند، در میان اعتراض‌های عمومی گسترده و نادر مجبور شده است که برخی از دریچه‌ها را برای قرنطینه در شهرهای بزرگ چین باز کند. واکنش بازار نفت به عقب نشینی دولت شی سریع بود. قیمت‌های نفت در هفته گذشته با همان فوریت‌هایی که در اوایل نوامبر کاهش یافته بود، افزایش یافت، زیرا معامله‌گران به سرعت محاسباتی را در مورد تحرک و تقاضای انرژی انجام دادند که به جوامعی که برای ماه‌ها سرکوب شده بودند، بازگشت. با این حال، بازگشت متوسط و زودگذر نشان داد. پس از چهار روز رکود، بازار کاهش یافت و جمعه با کاهش قیمت بسته شد. وست تگزاس اینترمدیت که در نیویورک معامله می شود، همچنان با 5 درصد افزایش در هفته و برنت لندن با 2 درصد افزایش به پایان رسید. اما گاوهای نفتی ناامید شدند زیرا با کاهش 19 درصدی شاخص نفت خام ایالات متحده و افت 16 درصدی شاخص نفت خام بریتانیا در سه هفته گذشته متفاوت بود.
البته دلایلی برای عملکرد ضعیف وجود داشت.
برخی در روز جمعه از حمایت از نفت خودداری کردند تا ببینند آیا اوپک پلاس دستور کاهش تولید بیشتر در ژانویه را خواهد داد یا خیر. ائتلاف 23 کشوری - که نماینده 13 عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت به رهبری عربستان سعودی و 10 تولیدکننده نفت دیگر تحت هدایت روسیه است - قبلاً در اکتبر کاهش 2 میلیون بشکه ای در روز را اعلام کرده بود که تا پایان این دوره ادامه خواهد داشت. 2023. در مورد کاهش، هر چه بیشتر برای گاوهای نفتی سودمندتر است و هنوز در روز جمعه هیچ قطعیتی در مورد آن وجود نداشت. همچنین اخباری مبنی بر اینکه کشورهای اتحادیه اروپا با سقف قیمتی 60 دلاری در هر بشکه برای صادرات نفت روسیه موافقت کرده اند تا مسکو را به خاطر جنگش علیه اوکراین مجازات کند، این احساسات را تحت تاثیر قرار داد. معامله گران نفت خام ابتدا از این نگران بودند که کشورهای اتحادیه اروپا ممکن است سقف بسیار کمتری از 50 دلار در هر بشکه یا کمتر از آن را انتخاب کنند که می تواند به اندازه کافی باعث خشم رئیس جمهور ولادیمیر پوتین شود و او را وادار کند که تهدید خود مبنی بر کاهش تولید یا صادرات نفت روسیه را عملی کند تا اروپا را به خاطر این اقدام مجازات کند. . اما با افزایش سقف، اروپا ممکن است از هرگونه اقدام تلافی جویانه روسیه جلوگیری کند - جریان عرضه نفت مسکو به منطقه و کاهش قیمت نفت خام را حفظ کند. بازگشت مجدد دلار از پایین ترین سطح 3 تا 15 ماهه یکی دیگر از عوامل نزولی برای نفت و بسیاری از کالاهای دیگر قیمت گذاری شده بر اساس ارز بود. پس از آن که داده ها نشان داد ایالات متحده در نوامبر 263000 شغل ایجاد کرده است، ارزش دلار افزایش یافت که کمترین میزان از فوریه 2021 است، اما همچنان بیش از 30 درصد بالاتر از پیش بینی های بازار است. تعداد مشاغل قوی می تواند فدرال رزرو را وادار کند تا در برنامه خود برای اعمال افزایش های کمتر نرخ بهره برای مهار تورم، زمانی که بانک مرکزی جلسه سیاست گذاری ماهانه خود را در 14 دسامبر برگزار می کند، تجدید نظر کند. پس از آن، برخی از تاجران نفت فقط سودجویی داشتند. اگر بازار چیزی را پس نمی داد، می توانست هفته را 10 درصد افزایش دهد. این پول زیادی است که روی میز باقی می‌ماند، به‌ویژه وقتی مطمئن نیستیم که اوپک پلاس چه خواهد کرد. اما بیش از همه اینها نگرانی‌های آزاردهنده‌ای در مورد اینکه اگر پکن در اواخر دسامبر و در سال آینده به اقدامات تهاجمی کووید-۱۹ بازگردد، چگونه تقاضای نفت چین را پیش خواهد برد.
دولت چین روایتی از چگونگی شکست دادن موفقیت آمیز کووید را فروخت. جن کربی در ستونی که در نسخه پنجشنبه Vox منتشر شد، نوشت. این روایت برای رئیس جمهور شی بسیار مهم بوده است. اکنون به نظر می‌رسد که پیروزی چین محدودیت‌های جدی داشته است - یعنی چین برنامه خروج واقعی از این استراتژی مهار سخت‌گیرانه را نداشت، به‌ویژه زمانی که COVID-19 تکامل یافت و با انواع Omicron، حتی بیشتر قابل انتقال شد. اتفاق نظر کارشناسان بهداشت و ناظران کهنه کار چین این است که پکن احتمالا برخی از سخت‌گیرانه‌ترین سیاست‌های بهداشتی خود را کاهش می‌دهد و در نهایت تعداد موارد کووید را در این فرآیند افزایش می‌دهد. عفونت‌های جدید ناشی از ویروس در 24 نوامبر به رکورد 31,444 رسید. برخی از افزایش چشمگیرتر جمعیتی که در مقایسه با سایر کشورها دارای شکاف ایمنی گسترده‌ای برای کووید هستند، بیم دارند.
تحلیلگرانی که پیش‌بینی می‌کنند این کشور می‌تواند بیش از یک میلیون بشکه در روز در مقایسه با استاندارد کاهش تقاضا را تجربه کند، هرچه فشار کووید بر چین بیشتر شود، تأثیر مسری آن بر نفت بیشتر می‌شود.
آمریتا سن، مدیر تحقیقات انرژی اسپکتز، در مصاحبه ای در 29 نوامبر با تلویزیون بلومبرگ گفت: "واردات نفت خام چین ممکن است در ژانویه به کمتر از 9 میلیون بشکه در روز برسد." واردات نفت چین در اکتبر به بالاترین حد خود در پنج ماه گذشته یعنی 10.2 میلیون بشکه در روز رسید - کمی بالاتر از میانگین قبل از ویروس - پس از اینکه دولت برای کمک به احیای اقتصاد این کشور سهمیه صادرات سوخت اضافی را صادر کرد.
سن گفت: «نظر ما همچنان این است که کووید صفر تا زمستان برقرار خواهد بود»، و افزود که پرونده اصلی Energy Aspects مربوط به بازگشایی چین از COVID در ماه آوریل است. جف کوری، رئیس جهانی کالا در گلدمن ساکس، اخیراً به CNBC گفت: «با توجه به آنچه در حال وقوع است، احتمالاً تقاضا دوباره در چین به سمت جنوب حرکت می کند. اوله هانسن، رئیس بخش استراتژی کالا در بانک ساکسو نیز گفت که معامله گران انرژی بیشتر بر تقاضای چین برای نفت متمرکز شده اند. کاهش تقاضا از سوی چین موقتی خواهد بود، اما پس از ماه‌ها مبارزه ناموفق با شیوع کووید با قرنطینه، چشم‌انداز بهبود ماه‌ها به نظر می‌رسد و با افزایش خطر رکود اقتصادی که باعث کاهش تقاضا در جاهای دیگر می‌شود، معامله‌گران به طور فزاینده‌ای مجبور به تغییر وضعیت خود شده‌اند. هانسن روز سه شنبه گفت: چشم انداز کوتاه مدت.
برخی دیگر گفتند که نگرانی ها در مورد تقاضای نفت چین بیش از حد است. ریستاد انرژی در تحلیلی گفت: بازارهای نفت ممکن است اخبار مربوط به قرنطینه چین را نادرست ارزیابی کنند. تأثیر آخرین قرنطینه‌ها همانطور که در فعالیت‌های ترافیکی بی‌درنگ منعکس می‌شود، نشان می‌دهد که تأثیر احتمالی آنها بر تقاضای کوتاه‌مدت نفت چین، به‌ویژه در حمل‌ونقل، احتمالاً جزئی خواهد بود. داده‌های بی‌درنگ فعالیت جاده‌ای در سرزمین اصلی چین که توسط ریستاد انرژی گردآوری شده است، حاکی از رکود کوچک در ترافیک جاده‌ای در سطح کشور است که از ۹۷ درصد به ۹۵ درصد نسبت به سطح ۲۰۱۹ در هفته چهارم نوامبر کاهش یافته است. برای مقایسه، قرنطینه شدید مقیاس بزرگ در شانگهای در آوریل 2022 منجر به کاهش تعداد ترافیک جاده‌ای در سطح کشور به حدود 90 درصد از سطوح قبل از کووید شد. ریستاد انرژی می‌گوید: «در اصل، تا کنون، به نظر می‌رسد که آخرین دور قرنطینه‌ها شبیه موارد قبلی است، به طوری که ترافیک جاده‌ای در سراسر کشور به طور جزئی تحت تأثیر قرار گرفته است، در حالی که استان‌های منتخب تحت قرنطینه‌های نسبتاً شدیدی قرار می‌گیرند تا شیوع کووید-19 را سرکوب کنند.» و افزود که اعتراضات علیه سیاست صفر کووید یک عدم قطعیت در آینده است. بله، به نظر می‌رسد که تصمیمات رئیس‌جمهور چین در مورد کنترل کووید و آزادی عمومی بیشتر از تغییرات تولید و صادرات اوپک پلاس توسط عبدالعزیز، وزیر انرژی عربستان سعودی، در روایت نفت برای پایان سال و بعد از آن حرف خواهد زد.

نفت: تسویه بازار
WTI برای تحویل در ژانویه پس از اینکه در جلسه روز جمعه رسماً به 79.98 دلار در هر بشکه رسید، معامله نهایی 80.34 دلار را انجام داد که 1.24 دلار یا 1.5 درصد کاهش داشت. با این حال، برای هفته، معیار نفت خام آمریکا 4.9 درصد افزایش یافت. در مورد نفت خام برنت ، پس از اینکه رسماً به 85.57 دلار در هر بشکه رسید، معامله نهایی 85.42 دلار را برای تحویل فوریه انجام داد که 1.31 دلار یا 1.5 درصد در روز کاهش یافت. با این حال، برای هفته، معیار جهانی نفت خام 2.2 درصد افزایش یافت.

چشم انداز فنی قیمت نفت: WTI
به دنبال شمع بالقوه نزولی ماه قبل، بازگشت WTI از 73.60 دلار، رفع و بسته شدن بالاتر از تلاقی هفتگی میانگین متحرک نمایی 5 هفته ای (EMA) 81.85 دلار و میانگین متحرک ساده 100 هفته ای را چالش برانگیز می کند. SMA) 81.65 دلار، سونیل کومار دیکسیت، چارتیست فنی گفت. تنها چیزی که به گاوهای نفتی امیدوار می‌شود بسته شدن مثبت هفته و همچنین متقاطع صعودی در بازه زمانی هفتگی است که فضا را برای پیشرفت مجدد به سمت میانگین متحرک نمایی 50 ماهه 84.58 و باند بولینگر متوسط ماهانه ایجاد می‌کند. Dixit، استراتژیست فنی ارشد در SKCharting.com گفت: 85.33 دلار. او گفت که پذیرش قوی در بالای این مناطق مقاومت می‌تواند شتاب بیشتری را به سمت منطقه عرضه اصلی بعدی WTI در باند هفتگی بولینگر 87 دلاری و پس از آن میانگین متحرک نمایی 50 هفته ای 89.30 دلار افزایش دهد.
Dixit اضافه کرد: «با ورود به هفته جدید، عدم عبور از سطوح 83 و 85 دلار، شتاب را پایین نگه می‌دارد. "هر گونه تجمیع زیر 81 دلار احتمال شکست به 77 دلار و به دنبال آن 75 و 73 دلار را افزایش می دهد."

طلا: تسویه بازار و فعالیت
طلا در روز جمعه پس از انتشار یک گزارش شغلی ماهانه خوش‌بینانه دیگر در ایالات متحده، قبل از اینکه قیمت‌های آتی فلز زرد به قیمت 1800 دلاری تازه تأسیس خود بازگردند، پیش از پایان شرط‌بندی برای افزایش کمتر نرخ بهره فدرال رزرو در دو هفته آینده، طلا به منطقه آشنای 1700 دلاری بازگشت. پس از 15 هفته گیر افتادن در چنگال قیمت‌های 1700 دلاری یا پایین‌تر، COMEX و طلای نقطه‌ای روز پنجشنبه آزاد شدند و به بالاترین حد در 5 ماه گذشته بالای 1800 دلار در هر اونس رسیدند زیرا کاهش تورم و رشد مشاغل ایالات متحده به احتمال کاهش نرخ فدرال رزرو اشاره کرد. پیاده روی از این ماه
این حرکت با قبل از گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در نوامبر انجام شد که نشان می‌دهد اقدام طلا مطابق با دو جدول زمانی خواهد بود: یکی واکنش به داده‌های مشاغل روز جمعه و دیگری توجه بیشتر به آنچه فدرال رزرو می تواند دو هفته آینده این کار را انجام دهد.
اد مویا، تحلیلگر پلتفرم معاملات آنلاین OANDA، گفت: «طلا از اوایل نوامبر رشد خوبی داشته است و ممکن است سود به دست بیاورد، اما به نظر می رسد عقب نشینی قابل توجهی موجه نیست. اقتصاد در حال کند شدن است و تورم باید به طور پیوسته در اینجا کاهش یابد و توقف افزایش نرخ های فدرال رزرو پس از سه ماهه اول را توجیه کند.
قرارداد معیار معاملات آتی طلا در ماه فوریه پس از اینکه روز جمعه رسماً در COMEX نیویورک به قیمت 1809.60 دلار رسید، با 5.60 دلار یا 0.3 درصد کاهش، به پایان 1811.40 دلار در هر اونس رسید. با این حال، برای هفته، قرارداد 3.1٪ افزایش یافت.
قیمت لحظه ای طلا که برخی معامله گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می کنند، به زیر مرز 1800 دلار رسید و به 1797.88 دلار رسید که در روز جمعه 5.11 دلار یا 0.3 درصد کاهش داشت. برای هفته، 2.4 درصد افزایش یافت.

چشم انداز طلا: قیمت لحظه ای
چارتیست فنی Dixit گفت که گزارش NFP نوامبر، رشد لحظه ای طلا را در روز جمعه متوقف کرد، اگرچه قیمت شمش با موفقیت SMA 100 هفته ای 1800 دلاری را در ادامه بازگشت صعودی ماه قبل آزمایش کرد.
او گفت: «در حال حاضر برخی نشانه‌های واگرایی در RSI روزانه و 4 ساعته طلا (شاخص قدرت نسبی) مشاهده می‌شود که به نظر می‌رسد با افزایش قیمت‌ها مخالف است. اگر این واگرایی تا یک روز به کمتر از 1790 دلار و به دنبال آن 1780 دلار تأیید بیشتری نشان دهد، بازار می تواند اصلاح کوتاه مدت را به سمت 1755 دلار و 1725 دلار آغاز کند.
از سوی دیگر، دیکسیت گفت، انباشت حرکت از مناطق 1790 تا 1770 دلاری می‌تواند در کوتاه‌مدت رالی را به 1815 دلار، 1825 دلار و 1842 دلار افزایش دهد.
او گفت: «تصمیم 14 دسامبر فدرال رزرو برای گاوها و خرس‌ها تابلوی امتیازی گسترده‌تری ایجاد می‌کند.»