زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

در حالی که داده‌های خدمات، سرمایه‌گذاران را در مورد افزایش نرخ‌های فدرال رزرو می‌ترسانند، وال استنت کاهش می‌یابد

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/09/15
در حالی که داده‌های خدمات، سرمایه‌گذاران را در مورد افزایش نرخ‌های فدرال رزرو می‌ترسانند، وال استنت کاهش می‌یابد

بازارهای ایالات متحده روز دوشنبه با افت به پایان رسید، زیرا سرمایه گذاران نگران داده های بهتر از حد انتظار بخش خدمات ارزیابی مجدد کردند که آیا فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را برای مدت طولانی تری افزایش دهد، در حالی که سهام تسلا (NASDAQ: TSLA ) بر اساس گزارش ها کاهش یافت. این سازنده خودروهای الکتریکی به دلیل برنامه ریزی برای کاهش بیش از 20 درصدی تولید دسامبر مدل Y در کارخانه خود در شانگهای، 6.4 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. این امر بر نزدک تأثیر گذاشت، جایی که تسلا یکی از بزرگترین افتها بود و شاخص فناوری سنگین را به دومین افت متوالی کشاند. به طور کلی، شاخص ها آسیب دیدند زیرا داده ها نشان داد که فعالیت صنعت خدمات ایالات متحده به طور غیرمنتظره ای در ماه نوامبر افزایش یافته است، با افزایش اشتغال، که شواهد بیشتری از حرکت اساسی در اقتصاد ارائه می دهد. این داده ها پس از یک نظرسنجی هفته گذشته منتشر شد که نشان داد رشد شغل و دستمزد قوی تر از حد انتظار در ماه نوامبر بود و امیدها مبنی بر اینکه فدرال رزرو ممکن است سرعت و شدت افزایش نرخ خود را در میان نشانه های اخیر کاهش تورم کاهش دهد، به چالش می کشد. برنارد دروری، مدیر عامل شرکت گفت: «امروز کمی پاسخ به جمعه است، زیرا آن گزارش مشاغل، که نشان می‌دهد اقتصاد آنقدر کاهش نمی‌یابد، برخلاف پیامی بود که (رئیس جروم) پاول بعدازظهر چهارشنبه ارائه کرد. Drury Capital با اشاره به اظهارات رئیس فدرال رزرو مبنی بر اینکه زمان کاهش سرعت افزایش نرخ بهره در آینده فرا رسیده است. دروری افزود: «ما به حالت مبارزه با تورم بازگشته‌ایم.
سرمایه گذاران احتمال 89 درصدی را می بینند که بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را 50 واحد پایه در هفته آینده افزایش دهد و به 4.25 تا 4.50 درصد برساند و این نرخ در ماه می 2023 به 4.984 درصد برسد.
کمیته بازار آزاد فدرال تعیین نرخ در 13 تا 14 دسامبر تشکیل جلسه می دهد، آخرین جلسه در یک سال پرنوسان، که شاهد تلاش بانک مرکزی برای جلوگیری از افزایش چند دهه ای تورم با افزایش بی سابقه نرخ بهره بود.
تشدید سیاست‌های تهاجمی نگرانی‌های رکود اقتصادی را نیز برانگیخته است، به‌طوری‌که جی‌پی مورگان (NYSE: JPM )، سیتی‌گروپ (NYSE: C ) و بلک راک (NYSE: BLK ) از جمله کسانی هستند که معتقدند احتمال رکود در سال 2023 وجود دارد.
میانگین صنعتی داوجونز 482.78 واحد یا 1.4 درصد سقوط کرد و در 33947.1 بسته شد، S&P 500 با 72.86 واحد یا 1.79 درصد از دست داد تا در 3998.84 به پایان برسد و نزدک کامپوزیت با 23.4 درصد یا 29.49 درصد افت در پایان به 33947.5 واحد رسید. در سایر داده‌های اقتصادی این هفته، سرمایه‌گذاران همچنین ادعاهای بیکاری هفتگی، قیمت‌های تولیدکننده و نظرسنجی احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان را برای سرنخ‌های بیشتر در مورد سلامت اقتصاد ایالات متحده بررسی خواهند کرد.
انرژی یکی از بزرگترین بازندگان بخش S&P بود که 2.9 درصد کاهش یافت. با کاهش بیش از 10 درصدی معاملات آتی گاز طبیعی ایالات متحده در روز دوشنبه، به دلیل کاهش چشم انداز به دلیل پیش بینی ها برای آب و هوای ملایم تر و تاخیر در راه اندازی مجدد کارخانه صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) فری پورت، وزن آن کاهش یافت.
EQT Corp (NYSE: EQT )، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی ایالات متحده، با کاهش 7.2 درصدی، شدیدترین کاهش را در شاخص انرژی داشت.
مالی نیز به شدت ضربه خورد و 2.5 درصد کاهش یافت. اگرچه سود بانکی معمولاً با افزایش نرخ بهره افزایش می‌یابد، اما به نگرانی در مورد وام‌های بد یا کند شدن رشد وام در بحبوحه رکود اقتصادی نیز حساس هستند.
در همین حال، تولیدکننده پوشاک VF Corp (NYSE: VFC ) پس از اعلام بازنشستگی ناگهانی مدیرعامل استیو رندل، ۱۱.۲ درصد کاهش یافت - بزرگترین کاهش یک روزه خود از مارس ۲۰۲۰. این شرکت که صاحب نام هایی از جمله برند پوشاک بیرونی The North Face و سازنده کفش های کتانی Vans است، پیش بینی های فروش و سود خود را در کل سال کاهش داد و تقاضای مصرف کننده ضعیف تر از حد انتظار را مقصر دانست.
حجم مبادلات ایالات متحده 10.78 میلیارد سهم بود، در مقایسه با میانگین 11.04 میلیارد برای جلسه کامل در 20 روز معاملاتی گذشته.
S&P 500 شش رکورد جدید در 52 هفته و چهار پایین ترین سطح جدید را ثبت کرد. نزدک کامپوزیت 105 اوج جدید و 133 کاهش جدید ثبت کرد.