زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

قیمت نفت با بسته شدن خط لوله ایالات متحده به عدم قطعیت عرضه می افزاید

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/09/22
قیمت نفت با بسته شدن خط لوله ایالات متحده به عدم قطعیت عرضه می افزاید

نفت روز سه‌شنبه به دلیل بسته ماندن خط لوله کلیدی که عرضه را به ایالات متحده می‌آورد، افزایش یافت و نگرانی‌ها در مورد تنگنای احتمالی در بزرگترین مصرف‌کننده نفت خام جهان را افزایش داد. بهای معاملات آتی نفت برنت با 1.33 دلار یا 1.7 درصد افزایش به 79.32 دلار در هر بشکه در ساعت 725 GMT رسید، در حالی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 1.15 دلار یا 1.6 درصد افزایش به 74.32 دلار رسید. هر دو معیار در جلسه قبل بیش از 2 درصد رشد کردند.
برایان مارتین و دانیل هاینس، تحلیلگران ANZ Research، روز سه شنبه در یادداشتی به مشتریان گفتند: «نفت خام به دلیل مشکلات طرف عرضه، نگرانی های ناشی از کاهش تقاضا را جبران کرد.» نگرانی در مورد تولید نفت روسیه نیز از زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در روز جمعه گفت روسیه ممکن است تولید را کاهش دهد، به وجود آمد. بسته شدن خط لوله کیستون شرکت TC Energy (NYSE: TRP) که روزانه 620000 بشکه نفت خام کانادا را از آلبرتا به ایالات متحده می فرستد، این احتمال را ایجاد کرده است که ذخایر در مرکز ذخیره سازی کوشینگ، اوکلاهما، کاهش یابد . کوشینگ همچنین نقطه تحویل قرارداد آتی نفت خام WTI است. کی استون از زمانی که نشت 14000 بشکه در ایالت کانزاس آمریکا در 7 دسامبر گزارش شد، بسته باقی مانده است. TC Energy جدول زمانی برای راه اندازی مجدد خط، که نفت خام را به پالایشگاه ها در Midwest و خلیج فارس می برد، منتشر نکرده است. انتظارات این است که بسته شدن خط لوله باعث کاهش ذخایر نفت خام آمریکا شود. هفت تحلیلگر شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز تخمین زدند که ذخایر نفت در هفته منتهی به 9 دسامبر 3.9 میلیون بشکه کاهش یافته است. این نظرسنجی پیش از گزارش‌های موسسه نفت آمریکا در روز سه‌شنبه و اداره اطلاعات انرژی، بازوی آماری وزارت انرژی ایالات متحده، که قرار است روز چهارشنبه منتشر شود، انجام شد. انتظارات کاهش محدودیت‌های کووید-19 در چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان، باعث افزایش تقاضا شود، از پیشرفت‌های نفت نیز حمایت کرد. تحلیلگران بانک آمریکا (NYSE: BAC ) می گویند که بازگشایی موفقیت آمیز اقتصادی در چین، همراه با تغییر محوری فدرال رزرو آمریکا در مورد افزایش نرخ بهره، می تواند تقاضای سوخت را افزایش دهد و قیمت نفت برنت را به بالای 90 دلار در هر بشکه برساند. چین در هفته گذشته برخی از محدودیت‌های سخت‌گیرانه خود را لغو کرد، از جمله کاهش الزامات آزمایش و توقف ردیابی سوابق سفر افراد برای اهداف کووید.
تحلیلگران هایتونگ فیوچرز می‌گویند: حذف محدودیت‌ها بهبود تقاضای حمل‌ونقل داخلی و سفر را تسهیل می‌کند. اما آنها همچنین هشدار دادند که افزایش آلودگی به کووید در شهرهای بزرگ چین همچنان در احساسات بازار مهار شده است و سیگنال‌های واضحی از بهبود تقاضا برای حمایت قوی از قیمت نفت مورد نیاز است.