زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

نگاهی به پنج روشن نگه داشتن چراغ ها توسط بانک مرکزی ژاپن

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/09/28
نگاهی به پنج روشن نگه داشتن چراغ ها توسط بانک مرکزی ژاپن

بانک مرکزی ژاپن آخرین بانک مرکزی خواهد بود که نشست سیاستگذاری را در سال جاری برگزار می کند و سیاست گذاران در اقتصادهای نوظهور نیز پایان سال را با تصمیم گیری در مورد نرخ ها رقم می زنند.

وضعیت بازار مسکن ایالات متحده در کانون توجه است، در حالی که در اروپا هوای سرد غیرعادی نگرانی‌هایی را در مورد قطعی برق و نگرانی مجدد در مورد هزینه‌های انرژی ایجاد کرده است.

در حالی که بازارها در مورد معاملات برتر برای سال 2023 فکر می کنند، در اینجا نگاهی به هفته آینده در بازارهایی از کوین باکلند در توکیو، لوئیس کراوسکوپف در نیویورک و دارا راناسینگه، نائومی روونیک و کارین استروهکر در لندن داریم.


1/انتخاب یک محور (ژاپنی).   

    حتی بانک بی‌نظیر ژاپن نیز از سرمایه‌گذارانی که سعی در انتخاب نقاط محوری بانک مرکزی دارند در امان نمانده است.

   شتاب شوک در قیمت‌های مصرف‌کننده توکیو به سریع‌ترین سرعت در 40 سال اخیر باعث شده است که برخی از اوراق قرضه دولتی ژاپن در آستانه تصمیم‌گیری در روز سه‌شنبه کوتاهی کنند. گمانه‌زنی‌ها با اشاره‌های نادری از اعضای هیئت سیاست‌گذاری مبنی بر اینکه ممکن است زمان بررسی تنظیمات محرک بسیار آسان فرا رسیده باشد، افزایش یافت. اما ناظران BOJ می گویند تا زمانی که هاروهیکو کورودا، فرماندار هاروهیکو کورودا پس از یک دهه ریاست در آوریل از سمت خود کناره گیری کند، تغییری رخ نخواهد داد. دلیل خوبی برای آهسته بودن آن وجود دارد: بهبود شکننده است و تورم، در حالی که بالاست، به سطح اروپا و ایالات متحده نزدیک نیست. داده‌های CPI در سراسر کشور تنها پس از تصمیم‌گیری در مورد سیاست - که در روز جمعه به اطلاع عموم می‌رسد، ارائه می‌شوند.


2/ بیرون سرد است

یک فصل سرما در اروپا خطر قطع برق را افزایش می دهد که می تواند درد ناشی از شوک انرژی و تورم بالا را تشدید کند. همچنین عزم اروپا برای صرفه جویی در انرژی و کاهش اثرات اقتصادی جنگ اوکراین را آزمایش می کند. ذخایر گاز اروپا پس از اقدام دولت های اتحادیه اروپا برای ایجاد ذخایر در پی اختلال در عرضه روسیه، تقریبا 90 درصد پر است، اما یک سری قطعی های هسته ای، به ویژه در فرانسه، بر نگرانی قطعی برق افزوده است. فرانسه در تلاش است تا از قطع برق جلوگیری کند و آلمان برای روشن نگه داشتن چراغ ها پول نقد می ریزد.

امانوئل ماکرون می‌گوید نگرانی از اینکه خاموشی زیرساخت‌ها را فلج می‌کند بی‌معنی است، در حالی که مقامات نسبت به قطعی‌های احتمالی هشدار می‌دهند و فدراسیون بانکداری فرانسه می‌گوید دستگاه‌های نقدی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

معامله گران، در تلاش برای ارزیابی عمیق بودن رکود اقتصادی اروپا، باید به گزارش آب و هوا توجه کنند.3/کلاس اقتصادی

آیا ایالات متحده می تواند با کاهش قیمت های مصرف کننده از رکود جلوگیری کند؟

سرمایه‌گذاران در روز سه‌شنبه، زمانی که مسکن نوامبر شروع می‌شود و تعداد فروش خانه‌های موجود در حال موعد است، اطلاعات جدیدی از اقتصاد برتر جهان و فشارهای تورمی آن دریافت می‌کنند. در ماه اکتبر، افزایش نرخ وام مسکن شاهد کاهش فروش خانه های موجود در ایالات متحده برای نهمین ماه متوالی بود.

چهارشنبه شاهد بررسی اعتماد مصرف کننده Conference Board خواهیم بود که در نوامبر به پایین ترین حد در چهار ماه گذشته رسید. شاخص مخارج مصرف شخصی نیز برای انتشار در 23 دسامبر پس از اینکه داده های تورم اخیر کمتر از حد انتظار بود منتشر شد.


4/نرخ های نوظهور

مجموعه ای از بانک های مرکزی بازارهای نوظهور پایان سالی را رقم خواهند زد که در آن مقیاس و سرعت افزایش نرخ بهره در اقتصادهای در حال توسعه به بالاترین حد خود در چند سال گذشته رسیده است. در اروپای نوظهور، جایی که فشارهای تورمی همچنان ادامه دارد، سیاستگذاران مجارستان و جمهوری چک قرار است در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با یکدیگر ملاقات کنند، که هر دو در آخرین نشست‌ها نرخ‌ها را ثابت نگه داشتند اما متعهد شدند که با تورم مقابله کنند.

پنج شنبه جلساتی برای اندونزی - جایی که بانک مرکزی به تازگی شاهد افزایش به وظایفش بوده - و همچنین مصر که در راستای حمایت از صندوق بین المللی پول است، برنامه ریزی شده است. قرار است ترکیه در همان روز تصمیم بگیرد، هرچند ناظران انتظار دارند که پس از کاهش نرخ ها به تک رقمی قبل از انتخابات سال آینده علیرغم افزایش تورم، تغییری ایجاد نشود.


5/TOP TRADES 2023

حداقل اگر سهام را برای امرار معاش می‌فروشید، فصلی است که باید در مورد سال پیش رو صعودی باشید. با این حال، با نزدیک شدن به رکود در ایالات متحده و اروپا، مدیران پول انتظار دارند سال ضعیف دیگری برای سهام وجود داشته باشد و در معاملات با ریسک پایین تر جمع شده اند. سرمایه گذارانی که توسط دویچه بانک (ETR: DBKGn ) مورد بررسی قرار گرفتند ، با اشاره به رکود بدتر از حد انتظار، سقوط 2.2 درصدی S&P 500 در سال آینده را پیش بینی کردند.

یکی از روندهایی که بسیاری با آن موافق هستند این است که تورم کاهش خواهد یافت و شور و شوق برای خزانه‌داری ایالات متحده و اعتبار شرکتی درجه سرمایه‌گذاری را پس از شکست در سال 2022 تقویت می‌کند. انتظارات کاهش قیمت دلار با کاهش سرعت اقتصاد ایالات متحده، خوش بینی را نسبت به بازارهای نوظهور برانگیخته است که باید از کاهش محدودیت های ناشی از کووید-19 توسط چین نیز سود ببرند. مدیران پول به طور گسترده روی ین در برابر دلار شرط بندی می کنند، زیرا گمانه زنی ها مبنی بر کناره گیری بانک مرکزی از سیاست های پولی فوق العاده خود را افزایش می دهد.