زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

سهام آسیایی با افزایش قیمت ین به دلیل تغییر سیاست غیرمنتظره BOJ سقوط کرد

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/09/29
سهام آسیایی با افزایش قیمت ین به دلیل تغییر سیاست غیرمنتظره BOJ سقوط کرد

 ین افزایش یافت و سهام آسیایی در روز سه‌شنبه پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن به‌طور غیرمنتظره کنترل بازده اوراق قرضه خود را بهینه کرد - حرکتی که اجازه می‌دهد نرخ‌های بهره بلندمدت افزایش بیشتری پیدا کند، به شدت سقوط کرد. در حالی که بانک مرکزی ژاپن تنظیمات کلی سیاست را بدون تغییر نگه داشت، باند مجاز بازدهی بلندمدت را از 25 واحد پایه قبلی به 50 واحد پایه در هر طرف افزایش داد. این باعث افزایش فوری ین شد و ارزش دلار پس از تصمیم گیری 2.71 درصد کاهش یافت و به 133.16 رسید که پایین ترین رقم در چهار ماه گذشته است.

به نوبه خود، Nikkei پس از معاملات در مناطق مثبت در اوایل روز، 2.71 درصد کاهش یافت. گسترده ترین شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه ام اس سی آی در خارج از ژاپن 1.6 درصد سقوط کرد. تصمیم BOJ به عنوان سیگنالی اتخاذ شد که نیروهایی که امسال ین را به پایین ترین سطح سه دهه اخیر رساندند، ممکن است شروع به چرخش کنند.

کری کریگ، استراتژیست بازارهای جهانی JP Morgan Asset Management به رویترز گفت: «این اقدام زودتر از آنچه انتظار داشتم انجام شد، اما گامی به سوی روند عادی سازی سیاست در ژاپن است. با توجه به واگرایی بین تنظیمات سیاست ایالات متحده و ژاپن، پیامدهای بازار بیشتر در بازارهای فارکس رایج است. "در حالی که هنوز شکاف گسترده ای وجود دارد، اشاره به اینکه BOJ به طور فزاینده ای از سیاست بسیار سست دور می شود، باید در کوتاه مدت ین مثبت باشد." در سایر نقاط آسیا، سهام استرالیا با کاهش 1.54 درصدی در معاملات بعد از ظهر، ضررهای قبلی را افزایش داد.


شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ 1.9 درصد کاهش داشت در حالی که شاخص CSI300 چین 1.62 درصد کاهش داشت.


در معاملات اولیه معاملات آتی اروپا، معاملات آتی یورو Stoxx 50 در سراسر منطقه با 1.23 درصد کاهش به 3772، آتی DAX آلمان با 1.32 درصد کاهش به 13832 و FTSE رسید. با 0.83 درصد کاهش به 7306.5 رسید.


معاملات آتی سهام ایالات متحده، S&P 500 e-minis ، 0.85 درصد کاهش یافت و به 3812.8 رسید.


در معاملات آسیایی، بازدهی اوراق بهادار 10 ساله خزانه داری به 3.6825 درصد در مقایسه با بسته شدن 3.583 درصدی آن در ایالات متحده در روز دوشنبه افزایش یافت. بازدهی دو ساله، که با انتظارات معامله گران مبنی بر افزایش نرخ های صندوق فدرال رزرو افزایش می یابد، در مقایسه با بسته شدن 4.262 درصدی ایالات متحده، 4.2848 درصد بود. بازگشایی چین به روی سایر نقاط جهان پس از نزدیک به سه سال قرنطینه ناشی از کووید، همچنان یک نگرانی عمده برای سرمایه گذاران است.

Credit Suisse روز دوشنبه چشم انداز خود را از خنثی به عملکرد بهتر برای بازارهای سهام چین در سال آینده ارتقا داد.

سورش تانتیا، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری کردیت سوئیس، گفت: «کل روایت چین تغییر کرده است، کووید صفر که اقتصاد را تحت فشار قرار می‌داد از بین رفته است و اکنون قصد داریم به سمت بازگشایی حرکت کنیم. و همانطور که این اتفاق می افتد، ما شاهد بهبودی در اقتصاد و بازارهای چین خواهیم بود.

قیمت نفت خام آمریکا با 0.41 درصد افزایش به 75.5 دلار در هر بشکه رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت به 79.87 دلار رسید.

هر اونس طلا با اندکی افزایش به 1790.83 دلار رسید.