زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

تحلیل روزانه و محرک های بازار در ۲۶ jan

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/11/06
تحلیل روزانه و محرک های بازار در ۲۶ jan
دلار آمریکا در تلاش است تا در برابر رقبای خود انعطاف‌پذیر بماند و شاخص دلار آمریکا پس از افت روز چهارشنبه در محدوده زیر 102 باقی ماند. سند اقتصادی اروپا انتشار داده های سطح بالایی را نشان نخواهد داد و احتمالاً باعث حرکت بازار در نیمه اول روز خواهد شد. در جلسه اولیه آمریکا، سفارشات کالاهای بادوام ، ادعاهای بیکاری و داده‌های فروش خانه جدید دسامبر از ایالات متحده برای انگیزه جدید مورد بررسی قرار خواهند گرفت. مهمتر از اینها دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اولین تخمین خود را از تولید ناخالص داخلی (GDP) برای سه ماهه چهارم منتشر خواهد کرد.
انتظارات بازار به رشد اقتصادی 2.6 درصدی در سه ماهه چهارم و رشد 3.2 درصدی ثبت شده در سه ماهه سوم اشاره دارد. 

پیش نمایش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده:

روز چهارشنبه، بانک مرکزی کانادا (BOC) اعلام کرد که طبق انتظار، نرخ بهره خود را با ۲۵ واحد افزایش به ۴.۵ درصد رساند. در بیانیه سیاست خود، BOC خاطرنشان کرد که احتمالاً همزمان با ارزیابی تأثیر افزایش نرخ، نرخ را در این سطح نگه خواهد داشت.


تیف ماکلم، فرماندار BOC توضیح داد. اگر برای رسیدن تورم به هدف 2 درصدی نیاز به انجام کارهای بیشتری داشته باشیم، این کار را خواهیم کرد؛ اگر ریسک های صعودی تحقق یابد، آماده افزایش بیشتر نرخ ها هستیم.


USD/CAD پس از صعود به بالاترین قیمت چند روزه 1.3430 با واکنش اولیه،  کشش خود را از دست داد و کندل روز را زیر 1.3400 بسته است. در زمان انتشار، این جفت در یک کانال باریک در حدود 1.3390 بالا و پایین می رفت.

BOC در تشدید سیاست، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده را مجبور کرد که زیر 3.5 درصد باقی بماند و اجازه نداد دلار آمریکا در برابر رقبای اصلی خود قدرت پیدا کند. در همین حال، شاخص‌های اصلی وال استریت پس از باز شدن در قیمت های پایین تر ، در روزی که تغییر چندانی نداشت، بسته شدند. در صبح اروپا، معاملات آتی شاخص سهام ایالات متحده در روز نسبتاً افزایش یافت.


EUR/USD از ضعف گسترده دلار آمریکا سود برد و قبل از ورود به مرحله تثبیت اوایل پنجشنبه به بالای 1.0900 صعود کرد. شایان ذکر است که سکوت بانک مرکزی اروپا (ECB) از امروز آغاز می شود و بعید است که در مورد چشم انداز سیاست پیش از نشست هفته آینده اظهار نظر کنند.


GBP/USD در روز چهارشنبه این جفت ارز در روزی که چند پیپ بالاتر از 1.2400 معامله می شد، با اندکی بالاتر معامله شد.

USD/JPY  تحت فشار نزولی ملایمی قرار گرفت و به زیر 130.00 سقوط کرد. این جفت ارز به نزول خود تا 129.00 اوایل پنجشنبه ادامه می دهد. در طول ساعات معاملات آسیایی، نظرات بانک ژاپن (BOJ) نشان داد که سیاستگذاران توافق کردند که بانک مرکزی ژاپن باید ضمن توجه به عملکرد بازار اوراق قرضه، از افزایش بازده جلوگیری کند.


قیمت طلا از کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا در چهارشنبه گذشته استفاده کرد و برای سومین روز متوالی افزایش یافت. XAU/USD در جلسه آسیایی به صعود خود ادامه داد و قبل از اینکه اندکی عقب نشینی کرد، در فاصله 1950 دلاری قرار گرفت.


پس از اصلاح نزولی روز سه‌شنبه، بیت کوین شتاب صعودی گرفت و در روز چهارشنبه قبل از جلسه آمریکا، به سمت 24000 دلار افزایش یافت. اتریوم در روز چهارشنبه نزدیک به 4 درصد رشد کرد و بیشتر کاهش روز سه شنبه را پشت سر گذاشت. ETH/USD آخرین بار در حدود 1600 دلار در حال حرکت به طرفین بود.