زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

دلار آمریکا برای شروع هفته به صعود روز جمعه چسبیده است

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1402/01/28
دلار آمریکا برای شروع هفته به صعود روز جمعه چسبیده است


پس از فروش شدیدی که در اکثریت هفته گذشته مشاهده شد، دلار آمریکا (USD) توانست برخی از ضررهایی را که در مقابل رقبای خود پیش از آخر هفته متحمل شده بود، پاک کند. شاخص دلار آمریکا در آغاز هفته جدید به موازات خود ادامه می دهد زیرا سرمایه گذاران منتظر کاتالیزور بعدی هستند. نظرسنجی تولیدی بانک فدرال رزرو نیویورک تنها داده‌ای است که در سند اقتصادی ایالات متحده ارائه می‌شود و فعالان بازار به نظرات بانک‌های مرکزی توجه زیادی خواهند داشت.

روز جمعه، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که خرده فروشی در ایالات متحده در ماه مارس 1٪ کاهش یافته و به 691.7 میلیارد دلار رسیده است. این رقم به دنبال انقباض 0.2 درصدی فوریه بود و بدتر از انتظار بازار برای کاهش 0.4 درصدی بود. با این وجود، اظهارات تندروانه سیاستگذاران فدرال رزرو به دلار آمریکا کمک کرد تا در ساعات معاملاتی آمریکا قدرت بیشتری پیدا کند. علاوه بر این، مؤلفه انتظارات تورمی یک ساله نظرسنجی احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان از 3.6 درصد در ماه مارس به 4.6 درصد در آوریل جهش کرد که باعث افزایش بیشتر ارزش دلار شد.


اوایل دوشنبه، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در حدود 3.5 درصد ثابت باقی ماند که از دلار حمایت می کند. در همین حال، معاملات آتی شاخص سهام ایالات متحده در آن روز نسبتاً افزایش یافته و شاخص دلار آمریکا به رشدهای کوچک روزانه بالای 101.50 رسید.

پس از عقب نشینی شدید روز جمعه، AUD/USD توانسته است بالای 0.6700 تثبیت شود. در اولین ساعات معاملاتی جلسه آسیایی روز سه شنبه، بانک مرکزی استرالیا صورتجلسه آخرین جلسه سیاستگذاری خود را منتشر کرد و اسناد اقتصادی چین ارقام تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه اول را ارائه کرد.

EUR/USD در روز جمعه متحمل ضررهای زیادی شد اما در نهایت برای هفتمین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد. اوایل دوشنبه، این جفت در کانالی فشرده زیر 1.1000 نوسان می کند. در ادامه روز، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) سخنرانی خواهد کرد.

GBP/USD پس از افت روز جمعه توانسته است در صبح روز دوشنبه در اروپا به بالای 1.2400 بازگردد. سر جان کانلیف، معاون ثبات مالی بانک انگلستان، قرار است در ساعت 13:00 GMT سخنرانی کند.

طلا تقریباً تمام رشدهای هفتگی خود را در روز جمعه کاهش داد، اما هفته را اندکی بالای 2000 دلار بسته است. XAU/USD در اوایل دوشنبه افزایش یافت و آخرین بار در محدوده مثبت کمی بالاتر از 2010 دلار معامله شد.

USD/JPY در محدوده مثبت در حدود 134.00 معامله می شود تا هفته جدید را در پشت رالی چشمگیر روز جمعه آغاز کند. 

بیت کوین در آخر هفته نتوانست جهت پیدا کند اما اوایل دوشنبه تحت فشار نزولی مجدد قرار گرفت. BTC/USD آخرین بار با از دست دادن بیش از 1% اندکی زیر 30000 دلار مشاهده شد. اتریوم رالی خود را افزایش داد و در روز یکشنبه با 2142 دلار به بالاترین سطح خود از ماه می رسید. به نظر می رسد ETH/USD در اوایل روز دوشنبه در حدود 2100 دلار وارد مرحله تجمیع شده است.