زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

افزایش سقف بدهی آمریکا

ارسال توسط : امیرحسین توکلی / تاریخ : 1402/03/03
افزایش سقف بدهی آمریکا

ترسیم افزایش سقف بدهی آمریکا

هر چند سال یکبار بن بست سقف بدهی ،اعتبار ایالات متحده را در معرض خطر قرار می دهد.

در ژانویه، سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری (مقدار بدهی که دولت ایالات متحده می تواند نگه دارد) به دست آمد. به گفته جانت یلن، وزیر خزانه داری، این بدان معناست که ذخایر نقدی ایالات متحده ممکن است تا اول ژوئن تمام شود. اگر جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نتوانند اقدامی انجام دهند، ایالات متحده می‌تواند بدهی‌های خود را نکول کند و باعث ایجاد اثرات مضر در سراسر سیستم مالی شود.

نمودار بالا افزایش شدید سقف بدهی در سال‌های اخیر را نشان می‌دهد که داده‌ها را از منابع مختلف از جمله بانک جهانی، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده و سرویس تحقیقات کنگره استخراج می‌کند.

منطقه آشنا

افزایش سقف بدهی چیز جدیدی نیست. از سال 1960، 78 بار افزایش یافته است .

در نسخه 2023 این مناظره، کوین مک کارتی، رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان، خواستار کاهش هزینه های دولت شده است. با این حال، رئیس جمهور جو بایدن استدلال می کند که سقف بدهی باید بدون هیچ گونه محدودیتی افزایش یابد. علاوه بر این، افزایش شدید نرخ بهره یادآور واضحی است که افزایش سطح بدهی می تواند مخاطره آمیز باشد.

در نظر بگیرید که از نظر تاریخی، سهم هزینه های دفاعی برابر با نیمی از بدهی های ایالات متحده بوده است. با این حال، اخیراً هزینه خدمات بدهی افزایش یافته است و اکنون تقریباً با بودجه دفاعی به طور کلی برابری می کند.

لحظات کلیدی در تاریخ اخیر

در طول تاریخ، افزایش سقف بدهی اغلب یک فرآیند معمولی برای کنگره بوده است.

برخلاف امروز، توافقات برای افزایش سقف بدهی اغلب سریعتر مورد مذاکره قرار می گرفت. افزایش دو قطبی شدن سیاسی در سال های اخیر به بن بست هایی با پیامدهای مخرب کمک کرده است.

به عنوان مثال، در سال 2011، یک توافق چند روز قبل از ضرب الاجل انجام شد. در نتیجه، S&P برای اولین بار رتبه اعتباری ایالات متحده را از AAA به AA+ کاهش داد. این تاخیر حدود 1.3 میلیارد دلار هزینه اضافی برای دولت در آن سال به همراه داشت.

پیش از آن، دولت دو بار بین سال‌های 1995 و 1996 تعطیل شد، زیرا رئیس‌جمهور بیل کلینتون و رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نیوت گینگریچ با هم روبه‌رو شدند. بیش از یک میلیون کارگر دولتی در اواخر نوامبر 1995 قبل از افزایش سقف بدهی به مدت یک هفته مرخص شدند.

حالا چه اتفاقی می افتد؟

امروز جمهوری خواهان و دموکرات ها کمتر از دو هفته فرصت دارند تا به توافق برسند.

اگر کنگره توافقی انجام ندهد، نتیجه این خواهد بود که دولت نمی تواند صورتحساب های خود را با گرفتن بدهی جدید بپردازد. پرداخت برای کارگران فدرال به حالت تعلیق در می آید، برخی از پرداخت های بازنشستگی متوقف می شود و پرداخت بهره به خزانه ها به تعویق می افتد. ایالات متحده در این شرایط نکول خواهد کرد.

سه پیامد

اگر سقف بدهی تا 1 ژوئن 2023 افزایش نیابد، در اینجا برخی از اثرات احتمالی ضربه ای وجود دارد:

نرخ بهره بالاتر 1.

معمولاً سرمایه‌گذاران به دلیل افزایش ریسک به پرداخت بهره بیشتری نیاز دارند.

اگر ایالات متحده نتواند سود بدهی خود را بپردازد و اعتبار خود را کاهش دهد، این پرداخت های بهره احتمالاً افزایش می یابد. این امر بر پرداخت سود دولت ایالات متحده و هزینه استقراض برای مشاغل و خانوارها تأثیر می گذارد.

نرخ‌های بهره بالا می‌تواند رشد اقتصادی را کاهش دهد، زیرا باعث کاهش انگیزه هزینه‌ها و گرفتن بدهی‌های جدید می‌شود

از لحاظ تاریخی، رکود اقتصادی باعث افزایش هزینه های کسری بودجه ایالات متحده شده است زیرا دریافت های مالیاتی کاهش می یابد و درآمد کمتری برای کمک به تأمین مالی فعالیت های دولت وجود دارد. هزینه های مالی اضافی نیز می تواند هرگونه عدم تعادل بودجه را تشدید کند.

در نهایت، نرخ‌های بهره بالاتر می‌تواند مشکلات بیشتری را برای بخش بانکداری ایجاد کند، بخش بانکی که در حال حاضر پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی و بانک سیگنیچر در حال افزایش است.

افزایش نرخ بهره ارزش اوراق قرضه موجود را که بانک ها به عنوان ذخایر سرمایه نگهداری می کنند، کاهش می دهد. این امر پوشش سپرده‌ها را چالش‌برانگیزتر می‌کند که می‌تواند عدم اطمینان را در صنعت بانکداری بیشتر کند.

2. از بین بردن اعتبار بین المللی

به عنوان ارز ذخیره جهان ، هرگونه نکول در اوراق خزانه ایالات متحده، بازارهای جهانی را متزلزل خواهد کرد.

اگر نقش آن به عنوان یک دارایی فوق امن تضعیف شود، یک واکنش زنجیره ای از پیامدهای منفی می تواند در سراسر سیستم مالی جهانی گسترش یابد. اغلب اوراق خزانه به عنوان وثیقه نگهداری می شود. اگر این پرداخت‌های بدهی نتواند به سرمایه‌گذاران پرداخت شود، قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد، تقاضا می‌تواند سقوط کند و سرمایه‌گذاران جهانی ممکن است سرمایه‌گذاری را به جای دیگری منتقل کنند.

سرمایه گذاران ریسک عدم پرداخت پول آمریکا به دارندگان اوراق قرضه را فاکتور می گیرند.

اسپردهای سوآپ پیش فرض اعتباری یک ساله ایالات متحده (CDS) بسیار بالاتر از سایر کشورها است. این ابزارهای CDS، که به صورت اسپرد ذکر شده‌اند، در صورت نکول ایالات متحده، بیمه ارائه می‌دهند. هر چه اسپرد گسترده تر باشد، ریسک مورد انتظار عدم پرداخت به دارنده اوراق بیشتر است.

علاوه بر این، یک پیش‌فرض می‌تواند به درک دلارزدایی جهانی دامن بزند . از سال 2001، دلار آمریکا از 73 درصد به 58 درصد ذخایر جهانی کاهش یافته است.

از آنجایی که حمله روسیه به اوکراین منجر به تحریم های مالی شدید شد، چین و هند به طور فزاینده ای از ارزهای خود برای تسویه حساب تجاری استفاده می کنند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید دو سوم تجارت به یوان یا روبل انجام می‌شود. اخیراً چین نیز با برزیل و قزاقستان قراردادهای غیر دلاری منعقد کرده است.

3. آشفتگی بخش مالی

بازگشت بدهی به خانه، به اعتماد سرمایه گذاران به اقتصاد ایالات متحده آسیب می رساند. همراه با نرخ های بهره بالاتر که بر هزینه ها تأثیر می گذارد، بازارهای مالی می توانند فشار بیشتری را ببینند. تقاضای کمتر سرمایه گذار می تواند قیمت سهام را کاهش دهد .

آیا مفهوم سقف بدهی ناقص است؟

امروز، بدهی دولت آمریکا 129 درصد تولید ناخالص داخلی است.

هزینه سالانه خدمات این بدهی در مقایسه با سال 2011 حدود 90درصد افزایش یافته است که ناشی از افزایش بدهی و نرخ بهره بالاتر است.

برخی از اقتصاددانان استدلال می کنند که سقف بدهی به دولت کمک می کند تا از نظر مالی مسئولیت بیشتری داشته باشد. برخی دیگر معتقدند که ساختار آن ضعیف است و اگر دولت سطحی از هزینه ها را در بودجه خود تصویب کند، افزایش سقف بدهی باید به طور خودکار انجام شود.

در واقع، شایان ذکر است که ایالات متحده یکی از معدود کشورهایی در سراسر جهان است که سقف بدهی دارد.


لینک مشاهده کلیپ سقف بدهی آمریکا آپارات یوتیوب