زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

رشد دلار آمریکا پیش از داده های کلیدی ایالات متحده ادامه دارد

ارسال توسط : امیرحسین توکلی / تاریخ : 1402/03/04
رشد دلار آمریکا پیش از داده های کلیدی ایالات متحده ادامه دارد

در روز پنجشنبه دلار آمریکا (USD) به افزایش قدرت خود در برابر رقبای اصلی خود ادامه می‌دهد و شاخص دلار آمریکا در قوی‌ترین سطح خود از اواسط مارس بالای 104.00 معامله می‌شود. در نیمه دوم روز، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اولین بازبینی رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه اول را منتشر خواهد کرد. سند اقتصادی ایالات متحده همچنین دارای داده های هفتگی ادعاهای اولیه بیکاری و در انتظار فروش خانه در ماه آوریل خواهد بود.

محیط بازار ریسک گریز در بحبوحه عدم قطعیت پیرامون نتیجه مذاکرات محدودیت بدهی ایالات متحده به دلار کمک کرد تا در اواسط هفته از رقبای خود پیشی بگیرد. کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه اطمینان داد که ایالات متحده از نکول اجتناب خواهد کرد، اما خاطرنشان کرد که آنها هنوز در مورد هزینه ها تفاوت دارند. 


اظهارات هاوکی از کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، که گفت از توقف افزایش نرخ ها حمایت نمی کند مگر اینکه شواهد واضحی مبنی بر کاهش تورم به سمت هدف 2 درصد وجود داشته باشد، تقویت بیشتری برای ارز ایجاد کرد. در جلسه اواخر آمریکا، صورتجلسه جلسه سیاست فدرال رزرو در ماه مه نشان داد که سیاستگذاران در مورد حمایت از افزایش بیشتر نرخ بهره اختلاف نظر داشتند، اما این انتشار نتوانست واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند. 

اوایل پنجشنبه، معاملات آتی شاخص سهام ایالات متحده با کاهش نزدیک به 0.5 درصدی Dow Futures و افزایش بیش از 1 درصدی Nasdaq فیوچرز همراه شد. در همین حال، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در نزدیکی 3.75 درصد پس از افزایش روز چهارشنبه ثابت می ماند.

EUR/USD تحت فشار نزولی مداوم باقی می ماند و در اوایل چهارشنبه در پایین ترین سطح خود در بیش از دو ماه گذشته زیر 1.0750 معامله می شود. در اوایل روز، داده های آلمان نشان داد که تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه 0.5٪ در سه ماهه اول در مقایسه با برآورد اولیه 0.1٪ کاهش یافته است. 

با وجود ارقام قوی‌تر از حد انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، پوند استرلینگ نتوانست جایگاه خود را در برابر دلار حفظ کند و پوند/دلار پوند پایین‌ترین بسته روزانه خود را از اواخر ماه مارس به زیر 1.2400 در روز چهارشنبه ثبت کرد. این جفت در اوایل پنجشنبه نسبتاً آرام می ماند و ضررهای هفتگی خود را کمی بالای 1.2350 تثبیت می کند.

با افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا، USD/JPY به سمت 140.00 پیش رفت و به بالاترین سطح خود از نوامبر رسید. این جفت در صبح اروپا یک اصلاح فنی انجام می دهد و در روز کمتر از 139.50 معامله می شود.

تحت فشار قدرت گسترده دلار و بازگشت قاطع بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده، قیمت طلا در روز چهارشنبه متحمل زیان زیادی شد. XAU/USD برای به دست آوردن کشش تلاش می کند و در اوایل پنجشنبه با قیمت حدود 1960 دلار معامله می شود.

بیت کوین در روز چهارشنبه بیش از 3 درصد سقوط کرد و در جلسه آسیایی روز پنجشنبه به روند کاهشی خود ادامه داد. با این حال، پس از کاهش قیمت اولیه به زیر 26000 دلار، BTC/USD بخشی از زیان روزانه خود را پاک کرد و آخرین بار نزدیک به 26200 دلار معامله شد. به همین ترتیب، اتریوم در روز چهارشنبه 3 درصد سقوط کرد و به زیر 1800 دلار رسید.