زمانی به ارزش 100 دلار را برای یک تصمیم 1 دلاری هدر ندهید

S&P برای چهارمین بار متوالی سقوط کرد زیرا بحث رکود بر وال استریت سنگینی می کند

ارسال توسط : کارشناس ایران فاکس / تاریخ : 1401/09/16
S&P برای چهارمین بار متوالی سقوط کرد زیرا بحث رکود بر وال استریت سنگینی می کند

وال استریت روز سه شنبه با کاهش قیمت S&P 500 به 4 جلسه افزایش یافت، زیرا سرمایه گذاران ناامید از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و صحبت های بیشتر در مورد رکود در آینده نگران بودند. متا پلتفرمز (NASDAQ: META ) با کاهش 6.8 درصدی سهام آن در پی گزارش‌هایی مبنی بر اینکه قانون‌گذاران اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که این شرکت نباید کاربران را ملزم به موافقت با تبلیغات شخصی‌سازی‌شده بر اساس فعالیت دیجیتالی‌شان کند، بازارها را پایین آورد. با این حال، نام‌های فناوری معمولاً آسیب می‌بینند زیرا سرمایه‌گذاران نسبت به شرکت‌های با رشد بالا که عملکردشان در یک اقتصاد چالش‌برانگیز ضعیف است، احتیاط می‌کردند. Apple Inc (NASDAQ: AAPL )، Amazon.com Inc (NASDAQ: AMZN ) و Alphabet (NASDAQ: GOOGL ) بین 2.5٪ تا 3٪ سقوط کردند، در حالی که Nasdaq سنگین فناوری برای سومین جلسه متوالی پایین آمد.
اکثر 11 بخش عمده S&P کاهش یافتند، با پیوستن خدمات انرژی و ارتباطات به فناوری به عنوان عقب ماندگی. خدمات شهری، بخش دفاعی که اغلب در زمان عدم اطمینان اقتصادی ترجیح داده می شود، تنها استثنا بود که 0.7 درصد افزایش یافت.
چشم‌انداز رشد اقتصادی آینده در روز سه‌شنبه پس از اظهارنظرهای غول‌های مالی مبنی بر اشاره به زمان‌های نامشخص در آینده مورد توجه قرار گرفت. مدیر اجرایی بانک آمریکا (NYSE: BAC ) سه چهارم رشد منفی ملایم را در سال آینده پیش‌بینی کرد، در حالی که جی‌پی مورگان چیس (NYSE: JPM ) و مدیر عامل شرکت جیمی دیمون گفتند که تورم قدرت مخارج مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد و تورم خفیف تا بارزتر است. رکود اقتصادی احتمالا در پیش بود. نظرات آنها در پی نظرات اخیر بلک راک (NYSE: BLK ) و سایرین بود که معتقدند انقباض پولی تهاجمی فدرال رزرو ایالات متحده برای مبارزه با افزایش سرسختانه قیمت ها می تواند باعث رکود اقتصادی در سال 2023 شود. دیوید سادکین، رئیس مشاوران سرمایه گذاری بل ایر گفت: «بازار در حال حاضر بسیار واکنشی است. وی خاطرنشان کرد که در حالی که بازارها به طور سنتی آینده را منعکس می کنند، در حال حاضر بر اساس آخرین سرفصل ها بالا و پایین می روند. نگرانی ها در مورد رشد اقتصادی در بحبوحه ارزیابی مجدد معامله گران از مسیر افزایش نرخ بهره در آینده، به دنبال داده های قوی در مورد مشاغل و بخش خدمات در روزهای اخیر، به وجود می آید. شرط‌بندی‌های بازار پول به احتمال 91 درصدی اشاره می‌کنند که بانک مرکزی ایالات متحده ممکن است در نشست سیاست‌گذاری 13 تا 14 دسامبر، نرخ‌ها را 50 واحد افزایش دهد، با انتظار می‌رود نرخ‌ها در ماه می 2023 به 4.98 درصد برسد، از 4.92 درصد تخمین زده شده در تاریخ دوشنبه قبل از انتشار داده های بخش خدمات.
S&P 500 در ماه اکتبر و نوامبر 13.8 درصد افزایش یافت، به این امید که نرخ بهره کمتر شود و درآمدی بهتر از حد انتظار داشته باشد، اگرچه چنین انتظارات فدرال رزرو می تواند با انتشار اطلاعات بیشتر، از جمله قیمت های تولیدکننده که قرار است در روز جمعه منتشر شود، تضعیف شود.
سادکین از شرکت بل ایر گفت: «بازار در پایان نوامبر از خودش جلوتر رفت، اما پس از آن اطلاعات اقتصادی خوبی به دست آوردیم، بنابراین مردم در حال ارزیابی مجدد هستند که فدرال رزرو هفته آینده چه کاری انجام خواهد داد. میانگین صنعتی داوجونز 350.76 واحد یا 1.03 درصد سقوط کرد و در 33596.34 بسته شد، S&P 500 57.58 واحد یا 1.44 درصد از دست داد تا در 3941.26 و نزدک کامپوزیت با 5.10 درصد افت به 210.20 درصد رسید. نگرانی ها در جهت رشد جهانی بر قیمت نفت نیز تاثیر گذاشته است، به طوری که نفت خام آمریکا آخرین بار در ژانویه، قبل از تهاجم روسیه به اوکراین که بازارهای عرضه را مختل کرد، به سطوحی رسید. بخش انرژی روز سه شنبه 2.7 درصد کاهش یافت. بانک ها جزو حساس ترین سهام به رکود اقتصادی هستند، زیرا به طور بالقوه با اثرات منفی ناشی از وام های بد یا کاهش رشد وام مواجه هستند. شاخص بانک های اس اند پی 1.4 درصد کاهش یافت و به پایین ترین حد خود از 21 اکتبر تاکنون رسید.
حجم مبادلات ایالات متحده 11.01 میلیارد سهم بود که مطابق با میانگین دوره کامل در 20 روز معاملاتی گذشته بود.
S&P 500 سه رکورد جدید در 52 هفته و 9 کاهش جدید را ثبت کرد. نزدک کامپوزیت 52 اوج جدید و 262 کاهش جدید ثبت کرد.